Обновена на 08.11.2022 от Questo
Не мислете, че никой не се интересува от вас и вашия профил във Facebook. Личните ви данни са ценна стока за хакерите, а понякога хакването на профили се прави с цел разпространение на спам и зловреден софтуер или просто за отмъщение.
Друга причина някой да иска да влезе в профила ви е финансовата изгода. Веднъж проникнал, той може да се представя за вас и да иска от близките и роднините ви да му изпращат пари. Такива случаи вече бяха засечени в България.
Ето защо е важно да знаем как да защитим профила си във Facebook.
Като платформа Facebook е бил хакван толкова пъти, че вече е една почти непробиваема информационна система. Затова хакерите използват последните останали дупки в сигурността на социалната мрежа: а това са нейните потребители. Като потребител вие може да защитите профила си от хакване, като завишите настройките за сигурност и спазвате няколко прости правила.
1. Активирайте двуфакторна автентикация във Facebook
Тази функция блокира всеки опит за влизане в профила ви от непознато устройство. Двуфакторната автентикация добавя допълнителен защитен слой: еднократен код за достъп, който трябва да въведете, след като вече сте въвели паролата си.
Получавате този код на мобилния си телефон. Ако този, който се опитва да влезе в профила ви, не сте вие, влизането няма да се случи, освен ако човекът не разполага и с мобилния ви телефон в ръката си.
Вижте как да активирате двуфакторна автентикация, един от основните начини как да защитим профила си във Facebook.
2. Активирайте известия за влизане от непознато устройство
Когато е активирана, тази функция ви изпраща известия, когато някой влезе в профила ви от непознато устройство. Имейл нотификациите не са толкова ефективна предпазна мярка като двуетапното влизане, но са едно добро допълнение към сигурността на профила ви.
Вижте как се активират имейл нотификациите.
3. Научете се да разпознавате фишинг
Традиционната фишинг атака изглежда горе-долу така: получавате имейл с предупреждение, че някой се е опитал да влезе в профила ви във Facebook и от съображения за сигурност трябва да въведете паролата си за достъп. Имейлът е изпратен от адрес, който звучи достоверно – например noreply@faceboook.com – и съдържа линк към страница, в която трябва да въведете имейл и парола за достъп.
Дори с аматьорски умения могат да се изфабрикуват фипшинг имейли срещу Facebook потребители.
Възможно е да получите съобщението не чрез имейл, а като съобщение във Facebook. В края на 2015 г. например имаше активна кампания, която крадеше пароли от собственици на български Facebook страници.
Как да разпознаете фишинг кампания? Проверете към какъв адрес води линка в съобщението, което сте получили. Ако е фишинг, адресът ще е нещо от рода на http://facebook.000webhost.com.
4. Използвайте различни пароли за Facebook и други онлайн услуги
Спазвайте старото правило, което гласи, че за различните си акаунти трябва да използвате различни пароли. Това означава, че ако паролата ви за имейла, с който влизате във Facebook, е pU5n1m3davli@za, то паролата за Twitter например трябва да се различава.
5. Не влизайте във Facebook от общодостъпни компютри
Просто не го правете. Не знаете какъв софтуер е инсталиран на този компютър и по какъв начин той следи активността ви.
6. Не запаметявайте паролата си във Facebook на служебен или чужд компютър
Всъщност е добре ако изобщо не запаметявате паролата си – дори и на вашия личен компютър. Рисковете да запаметите паролата си в браузъра на служебния компютър са, че така всеки може да разбере каква е тя.
Ако вече сте запаметили паролата си, ето как да я изтриете от паметта на браузъра.
7. Не ставайте от компютъра, преди да сте излезли от профила си
Вижте предходните два съвета. Да оставяте профила си отворен без надзор за продължително време не е добра идея.
8. Сложете парола на мобилния си телефон
Ако сте инсталирали мобилното приложение на Facebook, профилът винаги е активен. Ако някой получи достъп до телефона ви, той получава и достъп до профила ви. Ето защо е добра идея да защитите мобилното си устройство с парола или друг вид заключване.
Ето няколко предложения как да заключите телефона си.
9. Направете си списък с доверени приятели
Позната и като Trusted Contacts, тази функция ви позволява да възстановите Facebook профила си, след като вече е бил хакнат.Но за да работи, трябва да сте я активирали преди да бъде хакнат.
Идете в:
Settings & Privacy>
Settings>
Security and Login >
Setting up extra security >
Choose 3 to 5 friends to contact if you get locked out
Ще трябва да посочите между 3 и 5 свои приятели, които ще ви помогнат да си върнете достъпа до профила. Изберете хора, които познавате и на които имате доверие.
Ако се окаже, че не можете да влезете в профила си, ще трябва да изпратите на всеки от тези приятели линк, който ще получите от Facebook.
Приятелите ви трябва да отворят тези линкове и да ви продиктуват кодовете, които ще видят там.
С тези кодове ще можете да си върнете достъпа до профила.
znachi iskam davi pitam kakvo da storq, she vi razkaja kakvo se sluchilo i nzm kakvo da storq, imah priqtelka i bqh dal parolata si za abv i facebook v kraina smetka se skarahme i tq migi smeni no az moga da si vlqza do profila v facebook zashtoto sam ustavil tel za vr1ska v nego i taka toi mi prashta kod na tela i moga da vlqza v profila si v facebook no ne i v abv,vidqh che moga da promenq abvto si v fb i starto mi abv da nqma vr1ska s profila mii i se chudq dali she stane tova koeto mislq da napravq, pitam p1rvo vas predi dago storq zashtoto ne iskam da razbere bivshata mi che moga da vlqza v fb i she mahne nomera za vr1ska i az nikoga nqma moga da vlqza taka che mi kajete she se poluchi li otg mi v abvto mi koeto dadoh
Не знам какво имате предвид под „не искам да разбере бившата, че мога да вляза“ – профилът си е ваш и на ваше място веднага бих сменил паролата си за достъп, за да огранича нейния. Пък тя после некаопитва да смени каквото и да е, след като вече няма достъп. Ако е сменила и паролата ви за АБВ, опитайте да си върнете достъпа до пощата с таен въпрос (това става от секцията „Забравена парола“)
имам проблем не мога да прекратя действието на програма Kamreski