Обновена на 22.11.2024 от Questo
Ако сте един от 432-те хиляди българи, чиито данни бяха копирани от профилите им във Facebook без тяхното съгласие, бихте могли да предявите претенции за около 100 евро.
Това поне би било справедливо обезщетение според Федералния върховен съд на Германия. В дело срещу Meta(компанията-майка на Facebook) съдът се е произнесъл, че всеки потребител, чиито лични данни са били откраднати заради Facebook – независимо дали краждата е довела до финансова загуба за потребителя или не – следва да бъде обезщетен с около 100 евро.
Тази сума е значително по-малка от сумата, която ищецът по делото е поискал: 1000 евро.
Става дума за изтичане на данни от Facebook, което засяга 533 млн. души от цял свят, включително и над 400 хил. българи.
Един или повече души са открили начин как да копират информация от потребителски профили (например телефонни номера и месторабота), без да имат достъп с парола до тези профили (т.нар. scraping или скрейпване).
От Meta отказват да признаят вина именно защото става дума едва ли не за копиране на публично достъпна информация, а не за кражбата й в следствие на неоторизиран достъп до информационни системи.
През 2021 г. копираните данни изтекоха в интернет.
432000 българи засегнати от инцидента
Решението на германския съд не е окончателно и не означава, че Meta ще трябва да плаща обезщетение на стотици хиляди германци.
Ако все пак се стигне до там – и ако решението бъде възпроизведено от съдилища в други страни – компанията ще бъде изправена пред сериозни финансови разходи.
Само за обезщетяване на българските си потребители например Meta би следвало да предвиди около 43 млн. евро.
Българските профили, които бяха засегнати при инцидента, са около 432 хил. Данните за тях, които включват две имена, месторабота, местоживеене, телефонен номер, пол и семеен статус, периодично се пускат за продажба в хакерските форуми.
Има си дори цял уебсайт, в който можете да търсите по имена и да откриете инфомрация за стотици хиляди българи. Проверка на Questona установи, че в тази своеобразна търсачка могат да се открият данни за популярни български личности, включително и политици.
Прочетете повече за търсачката и как да разберете дали данните ви са вътре.