Меню Затваряне

Как да изключите 2G на телефона си (и защо все още е добра идея да го направите)

Публикувана на 25.02.2025 от Questo
Последна промяна на 05.03.2025

Въпреки че телекомуникациите в България разчитат основно на 4G и 5G мрежи, второто поколение безжични мрежи продължават да съществуват. 2G мрежите използват остарели стандарти за криптиране и страдат от уязвимости, които улесняват значително прихващането на разговори и текстови съобщения.

Ако смартфонът ви се свърже към 2G мрежа, е много по-лесно да бъдете подслушвани.

В повечето случаи това не е проблем, тъй като смартфонът ви така или иначе разчита на 4G и 5G свързване. Но в райони, където тези мрежи не са налични, смартфонът ви автоматично превключва към мрежи от по-старо поколение, стига да ги засече.

Възможно е злонамерено лице с технически средства(т.нар. downgrade attack) да принуди смартфона ви да премине към 2G свързване и да ви подслушва: въпреки че 4G и 5G свързаността в района е отлична.

Ето защо е добре да изключите 2G свързаността на вашия смартфон. Това е препоръка, която Google – разработчикът на най-популярната операционна системи за смартфони Android – направи още през 2024 г.

Как да изключите 2G на смартфона си

В тази статия ще разгледаме изключването на 2G в смартфони с Android.

В общия случай настройката за изключване на 2G ще е някъде в Settings > Network & Internet. Тъй като точното име и положение на настройката може да варират, опитайте да я намерите през полето за търсене в Settings: например като напишете Allow 2G.

Много устройства с Android все още нямат опция за изключване на 2G от настройките, така че ще трябва да проверите дали вашият смартфон го поддържа. Ако сте с iPhone, ще трябва да го включите в Lockdown режим, което не се препоръчва, ако не сте го използвали преди и не знаете особеностите му.

Не мога да изключа 2G. А сега какво?

Ако нямте възможност да изключите 2G на смартфона си, ще трябва да свикнете с мисълта, че телефонните ви обаждания и СМС-и могат сравнително лесно да се подслушват.

За да го избегнете, провеждайте важните си разговори през мобилно приложение за криптирана комуникация.

Вижте списък с някои от най-добрите и безплатни приложения за криптирани обаждания и чат.

Предпочитаният избор в това отношение е Signal, но популярни в България месинджъри като WhatsApp и Viber също предлагат такава функционалност.

Внимавайте обаче с Telegram: обажданията през този месинджър по подразбиране не са криптирани от край до край. На теория това позволява подслушването им от трети страни (въпреки че от Telegram отричат подобен сценарий.) Ако се обаждате през Telegram, правете го само при включана настройка Secret Chat.

Защо ми е да изключвам 2G, не го ли спират така или иначе?

Вярно е, че в някакъв момент 2G мрежите ще бъдат спрени и изцяло заместени от мрежи от по-ново поколение. В някои страни това вече е факт.

В България обаче 2G мрежите ще се запазят поне още няколко години. Това е така, защото те все още намират приложение: например при осигуряването на свързаност за свързани към интернет устройства.

Очаква се в България 2G да надживее 3G мрежите, за които също се планира поетапно спиране. TechTrends посочва, че българските телекоми очакват да спрат 3G мрежите си някъде през 2027 г., което означава, че 2G окритието ще продължи да функционира поне дотогава, че и няколко години след това.

Усложнения от деактивирането на 2G на смартфона

Основното усложнение е, че ако изключите 2G на смартфона си, оставате без алтернатива в райони, където липсва свързаност от по-ново поколение.

Така че не прибягвайте до тази стъпка, ако се качвате високо в планината и разчитате на връзка със спасителните служби в случай на животозастрашаваща ситуация.

В някои селищни райони 2G е единственият начин да останете свързани към мобилна мрежа.

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *