Публикувана на 24.02.2025 от Questo
Последна промяна на 25.02.2025
Само за 6 месеца българската полиция е поискала информация за рекорден брой потребители на Facebook, Messenger, WhatsApp и Instagram.
Meta – компанията, която притежава тези и други продукти – предоставя веднъж на полугодие информация за това какви данни са изискали от нея службите по цял свят.
МВР е поискало информация за 311 души между януари и юни 2024 – почти колкото за цялата 2023.
Откакто се води статистика, броят на засегнатите потребители расте със среден годишен темп от около 60%.
Ако този темп се запази, до 2040 г. полицията може да е искала поне веднъж потребителски данни за около 6.8 млн. души: повече от населението на България.
Горното е по изчисления на чатбота Gemini: не го приемайте за реалистичен сценарий, а по-скоро като опит да се обрисува един тренд, който се наблюдава както в България, така и на глобално ниво.
Заявките за достъп до потребителски данни растат навсякъде по света. Полицията използва тези данни, за да разследва престъпления или да търси изчезнали граждани.
Расте както броя на засегнатите потребители, така и общият брой заявки. Българската полиция например е направила 186 заявки през първото полугодие на 2024. Това е с 65% повече спрямо броя на заявките, направнеи през същото полугодие на предходната година.
Ръст и на световно ниво
На глобално ниво през полугодието са направени почти 324 хил. заявки. Поискани са данните на 590 хил. души.
Най – много заявки са направени от Индия (175 хил.), САЩ(151 хил.) и Бразилия (87 хил.)
Германия е европейската страна с най-много заявки за потребителкси данни: над 32 хил.
В края на 2023 Meta обяви, че въвежда криптиране на съобщенията в Messenger за всички потребители по света.
На теория това означава, че от 2024 дори и разследващите да поискат достъп до вашия профил, те няма да могат да прочетат личната ви кореспонденция.
В Европа може да стане интересно
В Европа обаче все още се обсъжда идеята полицията да може да заобикаля криптирането на съобщенията. Тази идея, добила популярност като chatcontrol, би могла да позволи автоматично сканиране на съобщенията на европейците с цел разкриване на сексуално насилие срещу деца.
Опасенията са, че това може да доведе до т.нар. фалшиви позитиви: системата засича като престъпление факта, че потребителят е изпратил снимка от семейната ваканция, на която се виждат голи деца.
Освен че ще затормози полицията с фалшиви сигнали, подобно развитие ще бъде и нарушение на правото на поверителност на гражданите.
Въпреки тези опасения България официално подкрепя идеята да се заобикаля криптирането на онлайн комуникацията.