Обновена на 20.02.2021 от Questo
Най-важното:
- С 50% за година се е увеличил общият размер на откраднатите пари
- 2500 долара средно губи жертвата на любовна измама
- Пандемията е помогнала за популяризирането на този вид престъпление
- Със 70% са нараснали плащанията с гифт карти
Добрата стара измама често се оказва по-ефективна от всякакъв зловреден код. Любовните измами (познати като romance scams) са достигнали рекордни размери в САЩ според FTC (американският вариант на КЗП).
Като телефонните измамници, но в интернет
През 2020 г. измамниците са задигнали общо 304 млн. долара от жертвите си, което е рекорд. Сумата е с около 50% по-голяма от това, което крадците са взели през 2019 г.
При любовната измама престъпникът се опитва да предизвика романтичен интерес у своята жертва. След като установи контакт, престъпникът започва да иска пари от жертвата си.
Социалните мрежи и приложенията за запознанства са често използван от престъпниците канал за намиране на жертви. Ето как чуждестранни измамници се опитват да намират жертви от България в Tinder.
Заради пандемията хората масово търсят запознанства в интернет, което донякъде обяснява увеличената популярност на този тип престъплението. Любовната измама не изисква техническия умения (необходим е само профил в онлйан платформа) и често плащанията не могат да бъдат проследени, защото стават на ръка или чрез предплатени гифт карти. Това я прави атрактивна за измамниците.
Статистиката показва, че жертвите на любовни измами губят средно по 2500 долара. Най-ощетени са хората над 70 години. Там средният размер на щетите е 9475 долара.
FTC отчита рязко покачване (със 70% спрямо 2019 г.) на плащанията с гифт карти. При тях предплатената карта се зарежда с определена сума и след това се изпраща на измамника.
Как да се предпазите
Съвсем просто е: не пращайте пари на непознати. Каквото и да ви говорят, както и да го извъртат. Не се доверявайте на хора, които ви молят за пари. Дори ако те са готови първи да ви изпратят пари.