Меню Затваряне

Зачестяват случаите на опасни сайтове за конвертиране на файлове

Публикувана на 10.03.2025 от Questo
Последна промяна на 12.03.2025

ФБР съобщава за зачестили случаи на сайтове, които предлагат безплатно конвертиране на файлове, но заедно с това заразяват файловете със зловреден код или пък крадат чувствителни данни.

Тези сайтове са много удобни, ако бързо ви се налага да конвертирате файл от един формат в друг – например DOC в PDF. Вместо да инсталирате софтуер за конвертиране, просто отваряте сайта, качвате файла, който желаете да конвертирате, и получавате модифицрания файл в желание формат. (Знаете ли, че има файлове формати, които по-добре никога да не отваряте, ако ги получите на имейла си?)

Проблмеът е, че някои сайтове са кодирани така, че при преформатирането на файла вмъкват в него зловреден код, който се изпълнява, когато решите да отворите преформатирания файл.

„Kиберпрестъпниците по целия свят използват всякакъв вид безплатни конвертори на документи или инструменти за изтегляне на файлове – казват от ФБР. – Това може да е уебсайт, който твърди, че конвертира един тип файл в друг, като например .doc файл в .pdf файл. Може също така да претендира за комбиниране на файлове, като например обединяване на множество .jpg файлове в един .pdf файл. Подозрителната програма може да твърди, че е инструмент за изтегляне на MP3 или MP4.“

В PDF файловете например могат да се вграждат скриптове, които, ако бъдат изпълнени, да нанесат щети и да доведат до кражба на данни. Повечето софтуери за четене на PDF файлове имат защити срещу изпълнението на зловредни скриптове, но някои потребители ги изключват.

Самият факт, че качвате файл в интернет, би могъл да доведе до загуба на лични данни. Възможно е инструментът да сканира съдържанието на файла и да извлече от него важна информация като ЕГН, дати на раждане, телефонни номера, банкова информация, информация за криптовалута (например адреси на портфейли), имейл адреси, пароли.

Как да се предпазите

  1. Проверявайте репутацията на инструментите за конвертиране на файлове. В общия случай когато в итрябва такъв сайт отваряте интернет търсачка, пишете какъв конвертор ви трябва и избирате някой от първите резултати. В резултатите от търсенето може да има оценки от потребители – вижте колко са и дали са добри. Не се доверявайте на всеки сайт за конверитране, който ви изскочи в интернет.
  2. Ако сайтът съдържа много pop-up реклами или от онези реклами, които изглеждат като бутон за сваляне, това обикновено не е добър знак.
  3. Не качвайте в интернет файлове, които съдържат чувствителна информация. Дори и сайтът да е безопасен за ползване, не знаете какво става с данните ви при преформатиране.
  4.   Използвайте онлайн конвертори само при включена антивирусна програма.
  5. След като свалите конвертирания файл, сканирайте го с антивирусната си програма. Ако нямате такава, добър безплатен вариант за антивирусен скенер е Virustotal (но преди да качите файла там, спомнете си за точка 3)

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *