Меню Затваряне

МВР увеличава шесткратно исканията за потребителски данни от Alphabet

Публикувана на 07.03.2025 от Questo
Последна промяна на 10.03.2025

За първите шест месеца на 2024 България е направила 150 заявки за потребителски данни до Alphabet: компанията-собственик на Google и Youtube.

Освен че е исторически рекорд, броят на заявките показва шесткратно покачване спрямо първото шестмечие на предходната година. Тогава са направени само 25 заявки за достъп до потребителски данни.

Alphabet притежава огромно количество данни за своите потребители, тъй като не само е собственик на Google и Youtube, но притежава и най-популярната в света операционна система за смартфони – Android.

Полицията има право да получава различни данни за потребителите на гореизброените продукти. Става дума не само за базова информация като име, имейл адрес и IP адрес, но също и:

  • списък на думите, които са търсили в Google;
  • списък на клипчетата, които са гледали в Youtube;
  • история на различни локации, които са посетили;
  • списък на имейлите в пощенската им кутия, а в някои случаи – дори тяхното съдържание;
  • за какво са си чатили с Gemini, чатботът с изкуствен интелект, който също е собственост на Alphabet

Рязко покачване на заявките за потребителски данни от  България

Статистиката показва, че през всяко шестмесечие между 2013 и 2022 г. България подава не повече от 12 заявки до Alphabet.

Това се променя чувствително през 2023 г., когато заявките за потребителски данни от България започват да растат експоненциално: 25, 63, 150.

Този растеж се вижда ясно на следната графика:

Източник: Alphabet

Растат не само заявките, но и броят потребители, които засягат.

Например за първото шестмесечие на 2024 е искан достъп до цели 234 потребителски акаунта. Това е значително увеличение от предходната година, когато за същия период са искани данни за 41 акаунта.

Alphabet не е задължена да удволетворява тези искания на полицията. В случая обаче компанията е предоставила данни на МВР при почти 80% от исканията.

Защо това е важно

По закон властите следва да използват предоставените от Alphabet данни, за да разследват престъпления или за спешни случаи като например търсенето на изчезнали хора. Защо тогава рязкото покачване на заявките може да е притеснително?

Защото би могло да сигнализира за тенденция към все по-голям контрол на властови структури върху личния живот на гражданите. Всеки, който има такъв контрол, има възможност да злоупотребява с него.

България показва все по-голям интерес към активността на потребителите в интернет. Това става ясно както от данните, предоставени от Alphabet, но и от други големи интернет компании като Meta. Заявките за информация за профили във Facebook, WhatsApp и Instagram също се покачват значително.

Този тренд не е ограничен само до България; той е глобален. В страни като САЩ ръстът не е толкова голям като в България, но пък заявките са много повече като брой: по над 100 хил. на година.

В САЩ интересът на властите към данните на Alphabet доведе до това, че през 2023 г. компанията промени условията, при които съхранява и предоставя на геолокационни данни за своите потребители. С тази промяна Alphabet ограничи полицията да иска данни за всички устройства, които са били в района на местопрестъпление – практика, която беше започнала да тревожи активистите в сферата на правото на поверителност.

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *