Публикувана на 12.03.2025 от Questo
Последна промяна на 13.03.2025
Пропалестинската хакерска група Mr. Hamza твърди, че е създала бот, с който всеки може да осъществява DDOS атаки срещу държавни институции, разчитайки само на смартфон и инсталиран Telegram.
В канала си групата обяви, че с бота се работи изключитлено лесно: потребителят трябва да го стартира, да посочи URL адрес и да избере продължитленост и интензитет на атаката.

DDOS атаките представляват насочване на огромен брой заявки към уеб сървър с цел да затруднят работата му и да блокират достъпа до избран уебсайт.
Mr Hamza, която се описва като хактивистка група, бореща се срещу Израел, САЩ и „западните държави“, често прибягва до DDOS атаки. На 11 март групата съобщи, че успешно е блокирала работата на сайтовете на ФБР и meta.ai, собственост на Meta, компанията зад социалната мрежа Facebook.
DDOS за масите
Mr. Hamza твърди, че с бота могат да се атакуват „умерено защитени сайтове“. Aвторът не е тествал бота и не може да провери достоверността на тези твърдения.
От Mr. Hamza не уточняват дали ботът е платен. Повечето инструменти за DDOS атаки, наричани обикновено стресъри, се използват срещу заплащане.
От друга страна, когато инструментът е предвиден за атаки с геополитически привкус, ползването му може не само да е безплатно, но понякога се и възнаграждава. Проруската група NoName057(16) например плаща на доброволци токени, за да използват техния собствен инструмент DDOSIA. Токените след това могат да се разменят за други криптовалути и фиатни пари.
Осъществяването на DDOS атаки през Telegram бот не е нещо ново. Злонамерените лица могат да си свалят и настроят такъв бот в домашни условия. В примера с Mr. Hamza обаче (ако се приеме, че ботът работи), потребителят не трябва да се занимава с Python, да има API за Telegram и т.н., а просто трябва да започне чат с бота.
Кои са Mr. Hamza

Според Cyberdefense лидерите на Mr. Hamza са от марокански произход. Основната дейност на групата са DDOS атаките – и разработката на инструменти за такива, но също източването на данни.
Групата демонстрира силно изразени идеологически мотиви, атакувайки сайтовете на държавни институции в Израел, САЩ и Западна Европа.
Освен държавни институции, Mr. Hamza си приписва и атаки срещу компании от сферата на енергетиката, финансите, здравеопазването, комуникациите и автоиндустрията.