Обновена на 17.03.2016 от Questo
Някои от най-издирваните хора на планетата не са терористи и не хвърлят бомби. Вместо това те използват предимствата на технологиите, за да печелят пари по незаконен начин.
Това е част от списъка на ФБР с най-издирваните компютърни престъпници. За залавянето на повечето от тях има обявени парични награди, а щетите, които са нанесли, се оценяват на стотици милиони.
Евгений Богачев
Евгений Богачев се счита за администратор на една от най-сериозните кражби на пари с малуер. Според ФБР Богачев е изпoлзвал модифицирана версия на вездесъщия малуер Zeus, за да получи достъп до банковите сметки на жертвите си. Разследването предполага, че използваният от Богачев софтуер е заразил над 1 млн. компютри по цял свят и е довел до финансови загуби за около 100 млн. долара. Богачев е „най-скъпият“ хакер в списъка на ФБР – агенцията предлага възнаграждение до 3 млн. долара за информация, която би довела до арестуването и осъждането му.
Николай Попеску
Румънецът Николай Попеску едва ли може да мине за хакер, но все пак попада в графата „компютърни престъпления“. ФБР го издирва по подозрения, че той и дружината му измамници са пускали фалшиви обяви за продажба на стоки в интернет. Те дори са издавали фалшиви фактури и са приемали плащания на банкови сметки, регистрирани с фалшиви документи за самоличност. Купувачите на стоките им обаче никога не с аполучавали това, за което са платили – просто защото обявите не са реални. ФБР дава до 1 млн. долара награда за информация за залавянето на Попеску.
Алексей Белан
През 2012 г. Алексей Белан успява да проникне в базите данни на няколко американски компании в областта на електронна търговия. От там той източва информацията за клиентите на тези компании: информация, която в последствие продава на черния пазар. По данни на ФБР Белан обича да пътува из нашия регион – освен в Русия е засичан и в Гърция. За главата му, образно казано, има обявена награда до 100 хил. долара.
Джошуа Самюъл Арън
Джошуа Арън е член на група, обвинена в една от най-големите кражби на клиентски данни в банковата история на Америка. Една от целите им според обвинението е банковият гигант JPMorgan Chase, в чиито сървъри Арън и компания са проникнали и откраднали данни за милиони клиенти. Информацията те са използвали за организирането на мащабна имейл кампания, с която са се опитвали да манипулират цените на акциите на публични компании.
Виет Нгуен
След като хаква сървърите на няколко доставчика на имейл услуги, този младеж се сдобива с около 1 млрд. имейл адреси. Използвайки находчивостта си, той впряга този ресурс, за да спами адресите с реклми и да печели комисиони от това.
Карлос Перез-Мелара
Престъплението на Перез-Мелара е, че е създал спайуер, с който ревнивите съпрузи могат да шпионират половинките си. Замаскиран като електронна картичка, софтуерът се инсталира на компютъра на жертвата и записва активността му – включително писмата и съобщенията, които изпраща. За информация, която би помогнала за арестуването на Перез-Мелара, ФБР е готово да плати до 50 хил. долара.
Петерис Сахуровс
Латвиецът Петерис Сахуровс се вихри в САЩ някъде около 2010 г., където се представя за собственик на хотели. Като такъв започва да пуска рекламни кампании в сайтовете на определени медии. Тънкият момент е, че рекламите са заразени с малуер, който се инсталира на компютрите на потребителите и ги приканва да платят 50 долара за антивирусна програма, която всъщност не върши нищо. Според ФБР Сахуровс е заработил около 2 млн. долара по този начин. Арестуването му се оценява на до 50 хил. долара.
Нур Азиз Удин и Фархан Аршад
Нур Азиз Удин и Фархан Аршад са двигателите зад престъпна група, която според ФБР е ощетила жертвите си с около 50 млн. долара. Измамата е действала на територията на доста страни по цял свят – Пакистан, Испания, Швейцария, Малайзия и други – но детайлна информация за това какво точно е представлявала почти няма. Споменава се само, че е била насочена към телекомуникационни компании. Интересен факт е, че според публикации в някои онлайн медии двамата са били арестувани още в началото на 2015 г. За информация за залавянето им се предлага награда до 50 хил. долара за всеки от двамата по отделно.
Шаилешкумар Джаин и Бьорн Сундин
Тези двамата успяват да бомбандират интернет потребителите с фалшиви предупредителни съобщения, че компютрите им са заразени и трябва да си купят антивирусна програма. Онези, които последвали съвета и платил иза софтуера скоро разбрали, че той всъщност не става за нищо. Джаин и Сундин осъществяват цялата схема през собствена компания, която дори си има собствен кол център, приемащ (и понякога изплащащ) рекламации.