Обновена на 17.09.2024 от Questo
Нидерландският регулатор за защита на данните (AP) наложи санкции за общо 35 млн. евро млн. евро на американската фирма Clearview AI.
Регулаторът намира дейността на Clearview за незаконна и предупреждава, че използването на услугите и се забаранява.
Clearview е доставчик на услуги за лицево разпознаване. Компанията продава продукта си на правителства и техните силови структури: полиция, армия и т.н.
Clearview твърди, че разполага с база данни от над 30 млрд. изображения на лица. Това са изображения, чиито автори сами са ги публикували в интернет и са общодостъпни – като например профилната ви снимка във Facebook.
При въвеждане на изображение в платформата на Clearview, алгоритъмът го сравнява с изображенията в базата данни и сигнализира при откриване на съответствие.
По този начин може да се открие самоличността на почти всеки, който някога е качвал своя снимка в интернет. Потребителите имат право да поискат снимките им да бъдат свалени от базата данни, но според AP компанията на откликва на подобни заявки.
Clearview многократно е заявявала, че не прави нищо незаконно, тъй като събраните в базата данни изображения така или иначе са публични (всеки с интернет достъп може да ги открие) и дейността й не се различава съществено от това да търсиш снимки в Google например.
Но според AP компанията незаконно събира снимки на човешки лица, тъй като нито един от авторите на изображенията не е дал изричното си съгласие. В решението на AP се посочва още, че алгоритъмът на Clearview събира изображения от цял свят, без географски ограничения, поради което попада под ударите на GDPR (европейската директива за защита на данните) и конкретно на нидерландското законодателство.
„Разпознаването на лица е изключително инвазивна технология, която не можете просто да отприщите ей така – казва председателят на AP Алейд Волфсен – Ако има ваша снимка в интернет – a това не се ли отнася за всички нас? – тогава можете да попаднете в базата данни на Clearview и да бъдете проследени. Това не е мрачен сценарий от страшен филм. Нито пък е нещо, което може да се случи само в Китай.“
Clearview твърди, че предоставя услуги само на разузнавателни и разследващи служби извън Европейския съюз. „Дори само това е достатъчно лошо – коментира Волфсен. – Наистина не трябва да продължава повече. Трябва да очертаем много ясна граница на неправилното използване на този вид технология.“
Според AP е грешка полицията да използва софтуер за лицево разпознаване, който е предоставен от търговско предприятие. Вместо това той предлага полицията сама да изгражда собствена база данни и да я използва при разследванията си. По този начин регулаторите ще имат по-голям контрол върху начина, по който се използва тази база данни.
Доколко адекватно е подобно предложение на AP е отделен въпрос.
Clearview вече има наложени санкции от други държави в ЕС като Гърция и Италия. В случая с Нидерландия, глобата е резултат от жалба, подадена в AP в началото на 2024 г. Жалбоподателят е съобщил, че е поискал изображенията с неговото лице да бъдат премахнати от базата данни на Clearview, но не е получил удволетворяващ отговор, в резултат на което се е обърнал към регулатора.
Ето какво обобщават от AP:
- Clearview сериозно нарушава GDPR по няколко точки. Компанията никога не е трябвало да създава базата данни и е недостатъчно прозрачна
- Clearview никога не е трябвало да създава базата данни със снимки и уникалните биометрични кодове и друга информация, свързана с тях. Подобно на пръстовите отпечатъци, това са биометрични данни. Събирането и използването им е забранено. Има някои законови изключения от тази забрана, но Clearview не може да разчита на тях.
- Clearview не информира достатъчно добре хората, които са в базата данни, че компанията използва техните снимки и биометрични данни. Хората, които са в базата данни, имат право на достъп до своите данни. Това означава, че Clearview трябва да покаже на хората какви данни има компанията за тях, ако поискат това. Но Clearview не съдейства при заявки за достъп.
Алгоритмите за лицево разпознаване навлизат все повече в живота ни. Ако искате да предпазите снимките си от бъдещи такива алгоритми, ето един начин да го направите.