Обновена на 13.12.2024 от Questo
Десетки хиляди потребители са посещавали всеки месец един от сайтовете за DDOS атаки, които полицейските служби свалиха в средата на декември 2024.
Общо 27 сайта са свалени в международна акция, която е част от по-голяма операция за борба с DDOS атаките, наречена PowerOFF. Сред свалените сайтове се посочват zdstresser.net, orbitalstress.net и starkstresser.net.
От изброените най-много трафик е генерирал Orbitalstress. Около 62 хил. души са го посещавали месечно според данните на Similarweb, които са прогнозни, но обикновено са близко до реалността.
Сайтът e позволявал на желаещите да си платят между 20 и 60 долара за организирането на DDOS атака с различна продължителност и интензитет.
DDOS атаката представлява насочване на огромен интернет трафик към определена уебуслуга с цел да я направи недостъпна.
При успешна атака набелязаният сайт пада и не може да се използва, затруднявайки процесите на организацията, която го притежава. DDOS атаките се осъществяват обикновено от хактивисти, но също от бизнес конкуренти или най-обикновени изнудвачи.
Намаляващите цени на DDOS атаките и голямата им достъпност ги правят предпочитан инструмент за киберпрестъпниците.
Като част от PowerOFF през 2023 г. бяха свалени десетки сайтове за осъществяване на DDOS атаки, включително и един, който е бил хостван в България.
Оръжие на хактивистите
Хактивистите използват DDOS атаки като оръжие в кибервойните водещи се паралелно на реални военни конфликти. Проруската хакерска група NoName057(16) например си изгради собствена армия от доброволци, които предоставят устройствата си за осъществяването на DDOS атаки.
Проектът стана известен като DDOSIA и доколкото може да се види от активността им в Telegram все още си работи на пълни обороти. DOSSIA залага на хиляди доброволци, чиито устройства генерират огромно количество интернет трафик, с която се осъществяват атаките.
NoName057(16) атакуват сайтове на организации от страни, които считат за врагове на Русия. Сред тях се нарежда и България. За последно хакерите са съобщили за активност срещу България през юни 2024 г., когато са атакували сайта на Българска банка за развитие.