Обновена на 18.01.2023 от Questo
През първото полугодие на 2022 г. българските власти са поискали информация за 141 Facebook профили: повече от всяко друго полугодие, откакто се води статистика. За този период са подадани общо 69 заявки за достъп до профили, което също е рекорд.
Запазва се тенденцията с всяко полугодие да се увеличават както броят на заявките(оранжевите стълбове) от българската полиция, така и броят на профилите, за които се иска информация.
От графиката се вижда, че се увеличава и делът на заявките на МВР, които Facebook удовлетворява, предоставяйки данни(синята крива). За първото полугодие на 2022 г. той е бил 84% и това е най-високото му равнище от 2015 г. насам. С тази разлика, че ако през 2022 г. заявките са 69, през 2015 г. са били само две.
Защо тази информация е важна
Полицията иска достъп до Facebook профили, когато разследва престъпления. Например властите може да поискат информация за Facebook профил, от който е публикувана клевета или заплаха.
Полицията се намесва и когато Facebook се използва като комуникационна платформа за извършване на незаконни дейности: например финансови измами или разпространение на порнография.
Работата на полицията е да разследва и разкрива престъпления. Проблемът идва, когато местните закони позволяват да се следят неудобните граждани под предлог, че са заплаха за националната сигурност или нещо подобно. Това е видимо в авторитарни режими, където правителството може да поиска от Facebook информация за политически опоненти или разследващи журналисти.
Не казвам, че България е авторитарна държава. Казвам, че за гражданите на България е важно да знаят в каква степен полицията използва социалните медии като информационен ресурс.