Меню Затваряне

Вече никой не хаква банкомати, но атаките със задържани карти и банкноти скачат в пъти

Обновена на 08.11.2024 от Questo

Атаките на ниво софтуер срещу банкомати са вече в миналото. За сметка на това най-примитивния възможен тип атаки, при който парите или картата на жертвата се задържат в банкомата, бележат забележителен ръст.

Броят на софтуерните атаки в Европа срещу банкомати през първата половина на 2024 г. е драстично намалял. Отчетени са едва 3 случая, в сравнение с 129 преди пет години, според данните на EAST.

Под софтуерни атаки се разбира използването на зловреден код или уязвимости в софтуера, за да се източат пари от банкомата.

Хакването на банкомати замира

Резкият спад през последните години може да се обясни с факта, че банковата индустрия следва инструкции за защита от атаки срещу софтуера на банкоматите, както и по-строгите изисквания за сигурността на устройствата.

Атаките на ниво терминал обаче продължават да нарастват. Това са най-популярния тип атаки – скимиране и кражба на банкноти или банкови карти. През първото полугодие на 2024 г. са регистрирани 5913 случая, което представлява увеличение с 96% на случаите само за година.

Бум на атаките със задържавни карти в банкомати

Най-голям ръст отбелязват случаите на задържани карти (2030 атаки, увеличение със 164%) и на задържани банкноти (3586 атаки, увеличение с 99%) . Престъпниците вмъкват в слота за карти устройтво, което задържа картите в банкомата. След това те или чакат собственикът на картата да си тръгне и изваждат картата от банкомата.

По подобен начин злонамерените лица правят така, че току-що изтеглените банкноти да останат в банкомата. Честа практика е да се сложи двойно залепваща лента до отвора, от който се вземат банкнотите. Така парите остават в банкомата, а когато жертвата си тръгне, престъпниците пристигат и вземат банкнотите.

Въпреки че атаките на ниво терминал са се увеличили двойно като инциденти, общите загуби от тях намаляват. За полугодието те са 68 млн. евро, което е спад на годишна база от 35%.

Физическите атаки срещу банкомати, които включват взривяване и изтръгване на устройства, също отбелязват ръст. През първото полугодие на 2024 г. са регистрирани 2323 случая, което представлява увеличение с 20% на годишна база. Загубите от този тип атаки се оценяват на 6 млн. евро.

Как да се предпазите

Банките в България съветват:

  • да проверите банкомата за прикрепени устройства (вижте как изглежда такова устройство) или камери
  • да проверите дали изтеглената сума отговаря на заявената от вас
  • да се обадите веднага на помощния център на банката, ако банкоматът задържи картата ви или не ви издаде банкноти. От центъра ще блокират картата ви или ще потвърдят дали задържаната в банкомата сума е отчетена като теглене от банковата ви сметка

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *