Обновена на 22.11.2018 от Questo
Питали ли сте се някога дали има приложения за смартфон, които засичат скрити камери?
Стори ми се забавно да инсталирам може би най-популярното приложение от този тип (Hidden Camera Detector) и да тествам дали и какво може да открие.
Приложението има 1 млн. сваляния в Google Play и обещава, че може да засича обикновени и инфрачервени камери. То използва един от сензорите в смартфона, за да засича електромагнитните вълни, излъчвани от камерата. Доближавате устройството до мястото, където очаквате да има камера, и ако таква има, смартфонът почва да пиука.
Възможно е да се получи грешно засичане: например приложението да помисли електрически стълб за камера. Самите разработчици признават, че това се случва. Въпросът е колко добре всъщност приложението може да засече камера.
Тестовете, които направих, показват, че Hidden Camera Detector не се справя толкова добре. Приложението лесно се задейства от електрически уреди; в един момент дори топломерът на парното активира алармата.
Направих следните тестове:
Камера на светофар – От около метър разстояние смартфонът не засича камерата. Смартфонът трябва да е максимално близо до нея, за да може да я засече. Когато доближих смартфона до стълба, на който е инсталирана камерата, алармата се задейства;
Офис камера – от около метър разстояние приложението не засича нищо. Нямах възможност да доближа смартфона до самата камера, за да видя дали ще се включи алармата;
Камерата на лаптопа – приложението не я засича. За сметка на това когато доближа смартфона до основната част на лаптопа, алармата се активира;
Бутон за светофар – бутонът за светофар, в който няма скрита камера (или поне се надявам да няма) задейства алармата;
Електрически стълбове – задействат алармата, стига смартфонът да е съвсем близо до тях (няколко см.);
Топломер на парно – задейства алармата от много близко разстояние;
Изводът? Приложението може да е полезно, ако сте в стая и искате да проверите дали някъде няма скрита камера. Но за да я откриете, ще трябва да обикаляте из цялата стая и да доближавате смартфона си до всеки предмет: подобно на работа с металотърсач.
Ако обаче искате приложението да сканира по-голям периметър – например 1-2 метра – то е общо взето безполезно. Да не говорим за засичане на камери в по-големи площи – например офиси или градинки.
Също така е възможно е да се получат фалшиви положителни резултати – приложението да реагира на уреди, които не са камери.
Правителствата и частният сектор инвестират все повече във видеонаблюдение. Мотивите са сигурност и превенция на престъпления, но въпреки това много хора не са щастливи от нивото на следене. Можете да прочетете повече в „Камери с мозък: възходът на умното видеонаблюдение„.