Меню Затваряне

Инвестиционна измама за 40 млн. долара и един колцентър във Филипините

Публикувана на 15.04.2025 от Questo
Последна промяна на 15.04.2025

Обвинението в инвестиционна измама срещу Албърт Сениджър, основател на приложението за електронна търговия Nate, е един от трупащата се камара примери за това как истерията около изкуствения интелект създава възможности за източване на банкови сметки.

Сениджър е обвинен в измама с дялов капитал (успял е да убеди инвеститорите си да му платят пари, за да получат дял в неговата компания). Обикновено това са хора с финансови ресурси, които няма просто ей така да си дадат парите на всеки срещнат стартъп.

Сениджър по време на участието му в подкаста Beyond Innovation TV

Но основателят на Nate явно е бил достатъчно убедителен и е събрал от инвеститорите си 40 млн. долара. И макар да не е типичната инвестиционна измама, която е едно от най-доходоносните компютърни престъпления, този случай може да се окаже като буквар в ръцете на хора, желаещи да се занимават с измамни схеми.

Не е необходимо развинтено въображение, за да си представи човек как в подобна измама може да се забърка и български колцентър.

Сениджър е обвинен, че е заблуждавал своите инвеститори за възможностите на AI технологията на неговата компания. Той създава Nate през 2018 г. и твърди, че приложението ще предизвика революция в онлайн пазаруването. Според Сениджър приложението действа като „универсална количка за пазаруване“, позволявайки на потребителите с едно докосване да заобиколят често тромавия процес на плащане в онлайн магазини.

Сениджър твърди, че приложението автоматизира целия процес по покупка на правилния продукт – включително избора на правилен размер, метода на плащане и адреса на доставка. Самият потребител трябва само да избере желания продукт и да потвърди избора си.

Пред инвеститорите си основателят многократно повтаря, че Nate използва сложна AI технология за автономно извършване на онлайн покупки без човешка намеса. В обвинителния акт се посочва, че Сениджър действително е купил технология с изкуствен интелект и е наел хора, които да я разработят. 

Не тя обаче е отговорна за свръхспособния изкуствен интелект на Nate. Зад него всъщност стои колцентър във Филипините. Хората в колцентъра са тези, които извършват всички процеси, които Сениджър приписва на перфектната технология зад Nate.

Сред тях е имало стотици служители, наречени „асистенти по пазаруване“, които са обработвали ръчно транзакциите, инициирани чрез приложението. Тези хора по същество са имитирали автоматизираните процеси, за които потребителите и инвеститорите са смятали, че са автоматизирани и се управляват от сложни алгоритми.

Според прокурорите действителният процент на автоматизация на приложението е бил „ефективно нула процента“ по времето, когато Сениджър е твърдял точно обратното. Обвинението твърди, че Сениджър е положил големи усилия, за да скрие тази реалност. Той инструктирал служителите да пазят истинската степен на автоматизация в тайна, ограничил е достъпа до администраторските панели на софтуера, управляващ приложението под предлога „търговска тайна“. 

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *