Меню Затваряне

Хакерска атака струва 20 млн. евро на собственика на българската IKEA

Публикувана на 13.04.2025 от Questo
Последна промяна на 15.04.2025

Гръцката компания Fourlis Group е трябвало да плати около 20 млн. евро, за да се възстанови след рансъмуер атака, която се е случила в края на 2024 г.

Фирмата оперира магазините на IKEA в България и региона. Именно те са имали най-много проблеми като резултат от кибератаката.

Fourlis призна за инцидента още през декември (самата атака е станала на 27 ноември), но досега не беше ясна финансовата стойност на щетите, както и дали компанията е платила откуп.

Най-засегнати са обектите на IKEA

Атаката на 27 ноември 2024 г. временно е засегнала цифровите системи във всички страни на дейност на групата и е била оценена на 15 млн. евро за 2024 г. и 5 млн. евро за първото тримесечие на годината, казва шефът на Fourlis Димитриос Валахис, цитиран от гръцкия „Капитал“.

Инцидентът е причинил временни прекъсвания в попълването на запасите в магазините, което е засегнало основно сектора на домашното обзавеждане и мебели (магазините IKEA), както онлайн продажбите от декември 2024 г. до февруари 2025 г.

От гръцката компания твърдят, че не са плащали откуп, както и че няма изтичане на лични данни.

Хаос в магазините на IKEA в България

В България на 28 ноември – веднага след атаката – IKEA съобщи за „сериозен технически проблем“, заради който не могат да се правят поръчки и покупки в магазините и центровете за поръчки на веригата в София, Варна, Пловдив и Бургас. Смущения в работата е имало и в обекта на бранда във Велико Търново.

Към днешна дата публикацията за проблема не е откриваема във Facebook страницата на IKEA, но междувременно беше споделена от потребители. За инцидента съобщиха български медии, както и потребителите на интернет форуми и социални мрежи.

Мащаби на бизнеса в България

Българският бизнес на Fourlis Group под марката IKEA генерира 150 млн. лв. приходи през 2022 г. В България компанията е собственик и на магазините на Intersport и Foot Locker.

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *