Публикувана на 07.04.2025 от Questo
Последна промяна на 09.04.2025
Статистиката показва, че ако някога тръгнете да се занимавате с онлайн измами, най-вероятно това ще са романтични измами.
Между 2020 и 2024 срещу българи са подадени общо 2204 жалби за онлайн измами. Почти 44% от жалбите са за романтични измами.
Нито една друга държава в Европа не може да се „похвали“ с толкова висок процент на извършители на романтичните измами. Най-близо са румънците: под 31% от всички жалби, подадени срещу румънски резиденти, са за този тип престъпление.
България и Румъния са две от големите изключения в Европа. В повечето страни от континента местните измамници биват докладвани най-вече за измами с онлайн пазаруване: създаване на фалшиви онлайн магазини, пускане на фалшиви обяви за продажба и т.н.
Има някои страни като Гърция и Австрия, където най-предпочитания тип онлайн измами са измамите с техническа поддръжка, при които злонамерено лице се представя за служител на организация и иска от жертвата си да плати за несъществуваща услуга или да инсталира зловреден софтуер.
Българите и румънците, изглежда, специализират в романтичните измами, според данните на Федералната комисия по търговия(FTC) на САЩ.
Какво е романтична измама
Романтичната измама е вид измама, при която престъпници се преструват на хора, търсещи романтична връзка онлайн, за да манипулират и измамят жертвите си за пари или лична информация. Тези измамници често създават фалшиви профили в сайтове за запознанства или социални мрежи, използвайки откраднати снимки и измислени биографии.
Най-често жертви на романтични измами стават възрастни самотни хора; хора, които са преживели наскоро загуба или са приключили връзка, както и такива, които са емоционално уязвими.
Най-често срещаните признаци за романтична измама са:
- Бързо развитие на връзката: Измамникът може да изрази силни чувства много бързо, често в рамките на няколко дни или седмици.
- Избягване на лични срещи: Винаги намират извинения да не се срещнат лично, често твърдят, че живеят в чужбина или имат спешни проблеми.
- Непоследователност в историите: Детайлите в техните разкази могат да се променят или да не съвпадат.
- Молби за пари: Започват да искат пари за различни измислени нужди – медицински разходи, пътни разходи, бизнес проблеми и т.н.
- Емоционална манипулация: Използват различни трикове, за да ви накарат да се чувствате виновни или отговорни за техните проблеми.
България на картата за романтчините измами
В рамките на пет години в FTC са получени почти 1000 жалби срещу българи, които са се занимавали с романтични измами.
В резултат на тяхната активност са нанесени финансови загуби за около 3 млн. долара.
Като стойност това е доста по- малко в сравнение с измамниците от други държави в Европа.
Например италианците, занимаващи се с романтчини измами, са ощетили жертвите си в пъти повече: общата стойност на откраднатите пари е над 23 млн. долара.
Романтичните измамници във Франция пък са ощетили своите жертви с над 20 млн. долара.
Информация за активността на романтичните измамници в България се появява редовно в медиите.
През 2024 г. полицията разкри група за романтични измами от Разград. Българки са предлагали на турски граждани запознанство с цел брак и са ги карали да им пращат пари чрез финансови мулета.
Пак през 2024 г. беше съобщено и за българка, измъкнала от 61-годишен американец почти 50 хил. лв.
Как да се предпазите
- Не вярвайте на всичко, което ви казват онлайн, особено ако не сте се срещали лично с човека.
- Потърсете снимките на човека онлайн, за да видите дали не са откраднати от друг профил.
- Никога не изпращайте пари на някого, когото не познавате лично, особено ако ви оказват натиск да го направите бързо.
- Не споделяйте лична информация онлайн, включително финансови данни като спестявания, размер на заплата/пенсия, притежавани имоти, финансови активи и т.н.
- Докладвайте измамата, след като я установите. В много случаи измамниците искат пари по банков път и сумите могат да се възстановят.