Обновена на 18.12.2024 от Questo
Фирмите в България, Гърция и Румъния са на последно място в Европейския съюз по имплементиране на решения за киберсигурност.
Данните на Евростат показват, че едва 53% от фирмите в България са интегрирали комбинация от поне три решения за киберсигурност. Само в Гърция положението е по-зле от България, където такъв отговор са дали 52% от бизнесите.
На другия край на палитрата са Финландия и Дания. Поне 90% от фирмите в двете страни използват комбинация от поне три решения за киберсигурност.
Под решения за киберсигурност тук се разбират:
- Автентикация със силни пароли
- Резервно копие на данните
- Контрол на достъпа в мрежата
- Използване на VPN
- Анализ на лог файлове след инцидент
- Използване на инструменти за мониторинг на мрежата
- Комбинация от поне два метода за автентикация
- Криптиране на документи, данни и имейли
- Пентестове на информационните системи
- Оценка на риска на информационните системи
- Автентикация с биометрични данни
- Други
По-задълбочен анализ на данните на Евростат показва, че България изостава сериозно в някои отношения. Така например страната ни е на последно място в ЕС по дял от компаниите, които имат документация за мерките, практиките и процедурите, свързани със защитата на информацията.
Тази документация е критично важна както за предотвратяване на инциденти, така и за неутрализиране на последиците от тях.
България е и една от страните, в които само 12% от фирмите са съобщили за претърпян киберинцидент. Това е най-ниската стойност в ЕС. Не се уточнява дали се дължи на факта, че българските фирми не стават жертви на кибератаки, или просто защото не съобщават, когато станат жертви на такива (както би следвало да правят съгласно европейското законодателство).