Обновена на 15.01.2025 от Questo
За пръв път Telegram обяви публично, че е предоставила на българската полиция IP адресите и телефонните номера на десетки потребители.
Това се е случило през 2024 г., когато българските власти са направили общо 7 искания за данните на 40 потребители на чат платформата. Всички искания са били удовлетворени.
Telegram публикува отчети за полицейските искания на данни на всеки три месеца. Тъй като през септември чат платформата не е съобщавала за изпълнени искания от българските власти, може да се направи предположението, че въпросните 7 искания са били удовлетворени между октомври и декември 2024 г.
Telegram e популярно средство за комуникация сред хората, които се занимават с незаконна дейност: например разпространението на порнография, продажбата на наркотици, споделяне на информация, зловреден софтуер и т.н.
До лятото на 2024 г. Telegram твърдеше, че никога не е предоставяла на полицията данни за своите потребители. Всичко това се промени след ареста на шефа на Telegram Павел Дуров. Тогава чат платформата промени набързо политиката си за поверителност и обяви, че вече ще снабдява полицията с данни за потребители, които нарушават правилата за ползване на Telegram.
Оказа се, че платформата е предоставяла на някои държава IP адресите и телефонните номера на хиляди потребители на Telegram.
Защо това е важно
Важно е полицията да може да си върши работата. Но достъпът до потребителски данни върви ръка за ръка с дебата за правото на поверителност.
Досега Telegram имаше репутацията на средство за комуникация, което поставя анонимността на потребителите си над всичко друго. Този ореол окончателно падна и е редно потребителите на платформата да го знаят.
Колкото и да са добронамерени държавните институции, в грешните ръце (например авторитарни режими или съсредоточаване на власт в определени държавни органи) достъпът до данни може да се превърне в инструмент за контрол.
А чатове могат ли да ги четат
Въпросът е много интересен. Ако отворите Telegram и просто почнете да си чатите с някого, този чат не е криптиран от край до край. За да стане такъв, трябва да активирате опцията Secret chats – а за да я активирате, трябва да знаете, че така опция изобщо съществува (доста потребители не знаят).
На теория това означава, че Telegram има технологична възможност да чете некриптирани чатове. А това пък означава че ако полицията поиска от Telegram да предостави некритпираните чатове на даден потребител, това би могло да се случи. Та с две думи на теория: възможно е. Дали се е случвало на практика: неизвестно.