Меню Затваряне

Държавата е изправена пред планина от над 150 хил. незащитени работни станции

Публикувана на 27.05.2025 от Questo
Последна промяна на 28.05.2025

До 14 октомври 2025 г. държавната администрация трябва или да инсталира Windows 11 на над 150 хил. работни станции, или да се бръкне с милиони левове, ако иска да работи с данни в сигурна среда.

След тази дата устройствата с Windows 10 няма да получават безплатни ъпдейти за сигурност. Всяка новооткрита уязвимост в операционната система няма да бъде отстранявана и ще може да бъде експлоатирана от хакери.

За да избегнат това, потребителите имат две опции: или да преминат към по-нова операционна система (Windows 11), или да си плащат по 30 долара, за да продължат да получават ъпдейти за сигурност поне до 2026 г.

Това поставя държавната администрация на България в доста интересна ситуация. Над 147 хил. устройства, използвани от държавните служители, работят с Windows 10, показва последният доклад за състоянието на администрацията.

Такива са били данните към края на 2024 г. Освен ако ИТ отделите на държавните институции не са се впрегнали да инсталират масово Windows 11, администрацията има само няколко месеца, за да се справи с проблема.

Или да плати около 4.4. млн. лв., колкото би струвала удължената поддръжка на толкова много копия на Windows 10.

Почти 10000 устройства не получават ъпдейти от 2023 насам

Любопитно е да се отбележи, че държавните служители продължават да разчитат на 9680 устройства, които работят под Windows 8.1 или по-стара версия.

Поддръжката на Windows 8.1 приключи в началото на 2023 г. без опция за удължаване: нито платена, нито безплатна. Което означава, че в държавните учреждения вероятно все още мигат над 9000 устройства, които работят с незащитена операционна система.

С тях броят на уязвимите работни станции в държавната администрация набъбва до над 157000.

Какви може да са последствията

Използването на операционна система с прекратена поддръжка в държавната администрация може да има сериозни последици – както технически, така и правни, финансови и репутационни.

Без актуализации за сигурност уязвимостите остават неотстранени. Това прави информационните системи по-лесна мишена за рансъмуер атаки, течове на данни и атаки от хакерски групи, обвързани с правителствата на други държави.

Изтичането на данни води до санкции, финансови глоби, репутационен риск и разходи, свързани с отстраняването на нанесените щети.

Атаките срещу Български пощи и Върховния административен съд са сред примерите, че информационните системи на държавата не са от най-сигурните. Не знаем дали тези атаки са се случили заради остарялата операционна система на компютъра на някой държавен чиновник.

Но старите Windows-и са риск, който не бива да се пренебрегва.

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *