Меню Затваряне

След акцията срещу BidenCash: фалшиви копия на сайта изплуваха онлайн

Публикувана на 06.06.2025 от Questo
Последна промяна на 09.06.2025

След като американското правителство конфискува 145 домейна, свързани с BidenCash, в интернет все още се откриват негови копия.

Questona откри поне пет домейна, водещи към страници, които се представят за BidenCash.

Поне в част от тях всеки може да се логне в тях с произволни потребителско име и парола.

Последното подсказва, че сайтовете вероятно са създадени с цел фишинг: за да събират данни за достъп и да крадат криптовалута.

Някои от домейните са регистрирани седмици преди акцията срещу BidenCash. Други пък са достъпни още от 2022 г. насам.

Всички сайтове се отварят свободно през обикновен браузър, което ги прави изключитлено достъпни. Невнимателните потребители могат да се опитат да въведат в тях имена и пароли, които използват, и така те да бъдат откраднати.

Също така сайтовете изискват от потребителя да захрани „акаунта“ си с криптовалута, за да може да го използва.

Някои явно са го направили. По един от биткойн портфейлите, на който се правят плащанията, са постъпили над 36 хил. долара към момента на публикуване на тази статия.

 

И български карти в BidenCash

BidenCash е един от най-популярните сайтове за търговия с крадени данни за банкови карти. Той съществува от 2022 г. и според правосъдното министерство на САЩ през него са изтъргувани данните за над 15 млн. банкови карти от цял свят.

През 2023 г. BidenCash публикува напълно безплатно около 2 млн. записи на данни, съдържащи информация за банкови карти, телефонни номера и адреси.

Сред тях Questona откри и данните на стотици българи. Ето ги част от записите в редактиран вариант:

Тази пиар акция постигна целта си. Не всеки ден се случва някой да публикува безплатно данните за картите, адресите и телефоните на няколко милиона души.

Хората започнаха да говорят за BidenCash и сайтът набра популярност.

Сега американските правоохранителни органи посочват, че конфискуваните домейни на BidenCash вече не са активни и са пренасочени към сървър, контролиран от САЩ. Този ход има за цел да пресече бъдещи престъпни дейности, свързани с платформата, казват от правосъдното министерство.

Тази статия има информативен характер и е написана единствено с цел да допринесе за по-доброто разбиране на последствията от изтичането на данни. Статията е базирана на данни, които са публично достъпни чрез интернет сайт. Авторът не одобрява и не подкрепя никакви незаконни действия, свързани с описаното в статията изтичане на данни. Въпреки че информацията, представена в статията, е основана на източници, които са достъпни за обществеността, авторът е положил усилия да избегне разкриването на чувствителни лични данни.

ИМАШ ПОЩА!

Веднъж месечно ще изпращаме на имейла ти съвети и истории, които ще ти помогнат да предпазиш данните си.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *