Обновена на 27.02.2024 от Questo
Един от водещите български източници на информация за киберсигурност и защита на данните Questona.com навършва 10 години. Официалното му откриване е на 26 февруари 2014 г., а първите две статии са публикувани ден по-рано.
Но историята на Questona.com е малко по-дълга.
Първите стъпки
Сайтът беше стартиран през април 2011 г. като блог за любопитни факти не само от сферата на информационната сигурност.
В него се публикуваха статии, формулирани като въпроси с отговор, откъдето и името Questona.
Статиите засягат любопитни, но малко известни факти и какви ли не теми. Като например защо минералната вода всъщност е безумно надценена стока, кой е Умният Ханс и кои са най-богатите рапъри в България на база приходите им от собствен бизнес.
След около година съществуване реших да сменя формата на сайта и да го трансформирам в платформа за въпроси и отговори, и то на английски. Идеята беше съдържанието в Questona да се създава не само от мен, но и от потребителите, тъй като две глави мислят по-добре от една, пък за много да не говорим.
Завой към защитата на данните
През 2014 г. реших да се върна към формата въпрос – отговор на български език, като обаче наблегна нишова тема, каквато е информационната сигурност. Така в края на февруари сайтчето блесна с нова визия и нова концепция.
Защо точно онлайн сигурност и защита на личните данни?
Защото тази тема е много, много, ама много важна.
Повечето хора живеят с веруюто „Нямам какво да крия“ и се сещат, че е важно да пазят данните си онлайн едва когато някой вече ги е откраднал.
Те масово използват слаби пароли, инсталират подозрителни програми, доверяват се на всяко съобщение в интернет.
Мисията на Questona е да помага на потребителите да правят по-разумни избори, засягащи безопасността на данните им в интернет.
Защо Questona
През годините Questona се утвърди не само като източник на съвети за киберсигурност, но и генератор на локални новини, които остават извън радара на местни медии. Благодарение на Questona интернет потребителите разбраха, че:
- В интернет има огромен масив с над 6 млн. имейл адреси и пароли на български граждани, включително и държавни служители;
- Хакерската група LockBit е атакувала и български компании, включително и фирма, свързана с един от големите търговци на украинско зърно в страната;
- Българин изнудва компании от цял свят за милиони долари;
- Българи са участвали в различни банди за компютърни престъпления, откраднали стотици милиони долари;
- Българите, които използват една и съща парола, могат да се поберат в град с размерите на Пловдив;
И много други.
Ето и малко статистика за обществото, което се сформира около Questona:
- 1000 публукувани статии;
- над 4000 коментара от потребители;
- 10000 читатели месечно (благодаря ти, октомврийски ъпдейт на Google, че посече трафика наполовина);
- 1000 абонати на седмичния бюлетин;
Към днешна дата сайтът се чете от експерти по киберсигурност, програмисти, търговци на решения за киберсигурност, политици, журналисти, полицаи.
Ядрото читатели обаче е от хора, на които просто им пука какво се случва с данните им.
Благодаря ви за доверието!
Христо