Обновена на 19.01.2024 от Questo
Един от въпросите, които хората често си задават, е: „Кой пък ще иска да ме хакне? С нищо не съм интересен.“
Повярвайте, интересни сте. Дори и като физическо лице вие генерирате достатъчно информация, която може да е полезна на компютърните престъпници. Те атакуват профилите ви в социалните медии, но може също така да продадат данните за банковата ви карта, да криптират данните ви и после да ви изнудват, да източат банковата ви сметка.
Как се правят пари от крадени профили в социалките
Може би си мислите, че Instagram профилът ви с 200-300 последователи е безполезен за когото и да е.
Не е така. Чуждите профили в социалните медии са ценен източник на пари. Затова хакерите ги крадат.
След като превземат чужд профил, те могат да го монетизират по следните начини:
Продажба на профила
Чисто и просто продават достъпа до профила на други злонамерени лица. Цената на краден профил в популярните социални мрежи върви по около 40-50 долара.
Спам с реклама, фишинг или малуер
В крадения профил се публикуват реклами или линкове към зловреден код. Повече последователи предполагат, че профилът е по-ценен.
Кражба на пари от последователите ви
Измамникът започва да се представя за вас, да се свързва с близките ви и да им иска пари.
Източване на парите по акаунта ви
Ако например имате бизнес акаунт във Facebook, хакерите могат да си накупят с него реклама или друга услуга, предлагана от платформата.
Как се правят от криптиране на данни
От криптовирусите страдат най-вече компании и други организации, но физическите лица също не са защитени. Ако например някой криптира всичките ви снимки, вие може да сте склонни да му платите, за да ви декриптира.
Как се правят пари от фишинг
С фишинг могат да се откраднат следните лични данни:
- пароли и потребителски имена на платежни услуги
- номера и кодове за банкови карти
- всякакви данни, с които могат да се извършват документни измами
Повечето платежни услуги са защитени с двуфакторна автентикация. Плащанията с карти в интернет пък са защитени с 3D Secure.
От какво тогава да се притеснявате?
Дори и да не могат да се използват за извършване на трансакции, данните ви могат да бъдат продадени на черния пазар. А веднъж продадени, с тях може да се злоупотреби.
Понякога крадени банкови данни се публикуват напълно безплатно. В теча BidenCash например фигурираха банковите карти на стотици живеещи в България.
И разбира се, личните ви данни биха могли да се използват за документни измами. Тривиалния пример за това е изтегляне на бърз кредит с чужди данни. Последният пример за масивен теч на такива данни беше през юли 2023 г., когато в интернет бяха качени данните на около 2.25 млн. българи.